Uzależnienie od alkoholu to choroba, która potrafi zniszczyć wszystko. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu EMPATIA to profesjonalna pomoc w wyjściu z uzależnienia. Leczenie alkoholizmu to złożony proces terapeutyczny, w którym my jako specjaliści psychoterapii uzależnień możemy pomóc.
- Psychoterapia uzależnień w formie grupowej i indywidualnej to nieoceniona pomoc dla osób uzależnionych.
- Nasz prywatny ośrodek uzależnień alkoholowych EMPATIA zapewnia profesjonalną terapię choroby alkoholowej, która stanie się początkiem nowej drogi życia.
Alkoholizm – definicja, przyczyny i objawy
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która polega na upośledzeniu kontroli spożywania napojów alkoholowych. Choroba alkoholowa dotyka osób w każdym wieku, bez względu na status społeczny oraz wykonywany zawód. Choroba alkoholowa do pewnego stopnia rozwija się w sposób niezauważalny. Bardzo często osoby uzależnione nie potrafią określić momentu, w którym stały się uzależnione od alkoholu.
Choroba alkoholowa – co to jest?
Choroba alkoholowa, czyli alkoholizm, ma często powiązania kulturowe. Picie alkoholu towarzyszy rozmaitym okazjom i świętowaniu, jest formą relaksu po ciężkim dniu lub po prostu ucieczką od problemów.
Dlatego granica między chorobą alkoholową a brakiem nałogu jest trudna do uchwycenia.
Definicja uzależnienia mówi, że choroba alkoholowa zaczyna się w momencie, gdy odczuwamy potrzebę lub przymus picia, a nasze życie w dużej mierze koncentruje się na alkoholu. Staje się on jedynym sposobem na radzenie sobie z emocjami i stresem.
Przyczyny alkoholizmu
Czynniki psychologiczne
Czyli wszystko to, co składa się na obraz siebie – samoocena, poczucie własnej wartości oraz cechy charakteru. To, co myślimy o sobie, jak siebie postrzegamy i czy siebie akceptujemy.
Czynniki społeczne
Czyli to, w jakim żyjemy społeczeństwie – czy spożywanie alkoholu jest w danym środowisku akceptowalne, czy normą jest codzienne spożywanie alkoholu, jakich mamy znajomych, gdzie pracujemy i czym się zajmujemy. To wszystko może wpływać na ilości spożywanego alkoholu a co za tym idzie prowadzić do uzależnienia.
Czynniki genetyczne
Jeżeli w naszej rodzinie występowało uzależnienie od alkoholu, istnieje większe prawdopodobieństwo predyspozycji do uzależnienia.
Trzy powyższe czynniki są przyczynami choroby alkoholowej, jednak nie zawsze muszą zakończyć się uzależnieniem od alkoholu. Leczenie alkoholizmu to trudny i złożony proces – poznawania i uczenia się siebie samego od nowa oraz rozpoczęcie nowego stylu życia.
Objawy uzależnienia od alkoholu
- Głód alkoholowy, czyli odczuwanie silnego pragnienia oraz przymusu picia
- Zespół abstynencyjny – występuje po przerwaniu spożywania, gdy poziom alkoholu w organizmie spadnie, wywołując ogromny dyskomfort. Objawy zespołu abstynencyjnego to między innymi: drgawki, wymioty, zlewne poty, skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia snu lub jego brak, drażliwość, halucynacje
- Upośledzenie kontroli — pojawia się trudność w konsekwencji planowania picia. Często wcześniejsze założenia dotyczące ilości wypijanego alkoholu się nie udają. Osoba uzależniona wypija więcej niż pierwotnie zaplanowała
- Zmiana tolerancji — podczas początkowych etapów uzależnienia ilość wypijanego alkoholu wzrasta, jednak wraz z rozwojem uzależnienia od alkoholu tolerancja na niego może się zmniejszyć
- Koncentracja życia na piciu — osoba uzależniona zaczyna skupiać się na alkoholu, pomijając inne aspekty swojego życia. Pojawia się ograniczenie zainteresowań, które wcześniej sprawiały satysfakcję, życie zaczyna się koncentrować tylko na alkoholu
- Picie pomimo wiedzy o szkodliwości – osoba uzależniona jest świadoma swoich problemów wynikających z picia, jednak w dalszym ciągu pije alkohol. Pomimo problemów głód alkoholowy jest tak silny, że nie potrafi go kontrolować.
Jak sprawdzić, czy jestem uzależniony od alkoholu?
Żeby sprawdzić, czy jesteś osobą uzależnioną, warto zapoznać się z objawami uzależnienia, które występują w chorobie alkoholowej.
Jeżeli z przedstawionych wyżej sześciu objawów występują przynajmniej trzy, jest to sygnał, żeby zwrócić się o pomoc do specjalisty zajmującego się leczeniem alkoholizmu w celu przeprowadzenia głębszej diagnozy i zajęcia się problemem.
Skutki alkoholizmu
Nadużywanie alkoholu obarczone jest szeregiem opłakanych w skutkach zmian w organizmie. Część z nich jest na szczęście odwracalna. Odwyk alkoholowy na wczesnym etapie choroby może okazać się ratunkiem, lecz ważne jest, aby szybko dostrzec pierwsze symptomy problemu. Leczenie z alkoholizmu, mające na celu zatrzymanie niszczycielskiego działania substancji na organizm, może uchronić przed zaostrzeniem się dolegliwości czy wystąpieniem różnych powikłań.
Nadużywanie wpływa na cały organizm. Pierwszym układem, którego praca zostaje zaburzona przez szkodliwe działanie etanolu, jest układ pokarmowy. Alkohol podrażnia śluzówkę i niszczy florę bakteryjną żołądka oraz jelit odpowiedzialną za prawidłowe trawienie. Tworzą się przewlekłe stany zapalne, które mogą prowadzić do nowotworów lub powstania owrzodzeń. Spożywanie dużych ilości alkoholu skutkuje marskością wątroby, niewydolnością nerek i ostrym zapaleniem trzustki.
Alkohol upośledza działanie układu nerwowego i uszkadza komórki nerwowe, wpływa na koordynację ruchową i zaburza widzenie. Choroba alkoholowa może prowadzić do udaru mózgu i różnych otępień. W niektórych przypadkach osoba uzależniona może popaść w psychozę nazwaną zespołem Otella, która cechuje się urojeniami niewierności małżeńskiej. To tylko część chorób, których może doświadczyć alkoholik. Leczenie powinno zostać wdrożone odpowiednio wcześnie, aby uniknąć wystąpienia większej ilości problemów psychicznych i fizycznych.
Współwystępowanie z innymi problemami
Alkoholizm niesie za sobą wiele konsekwencji, m.in. zdrowotnych, społecznych i psychologicznych. Choroba alkoholowa może doprowadzić do rozwoju wielu innych schorzeń, takich jak:
- nadciśnienia tętniczego
- cukrzycy
- polineuropatii
- stłuszczenia i marskości wątroby
- neuropatii wzrokowej
- otępienia
- przewlekłego zapalenia trzustki
- zaburzeń psychicznych
- zaburzeń lękowych
- depresji
- zaburzeń seksualnych
- różnego rodzaju urazów
- upośledzenia wielu czynności organizmu
- zapalenia błony śluzowej żołądka i żylaków przełyku
- nowotworów
- choroby wrzodowej
- perforacji
- zaburzeń rytmu serca
- zaburzeń hormonalnych i wiele innych.
Fazy uzależnienia
W alkoholizmie jako chorobie przewlekłej, najczęściej wyróżnia się 4 podstawowe fazy rozwoju opracowane przez Elvina Mortona Jellinka – eksperta Komisji do Spraw Alkoholowych WHO. Granica pomiędzy poszczególnymi etapami jest często niezauważalna dla chorego lub po prostu ignorowana.
Leczenie uzależnienia od alkoholu – jak leczyć alkoholizm?
Leczenie uzależnienia od alkoholu powinno być dojrzałą decyzją. Zazwyczaj osobie uzależnionej wydaje się, że to problem, z którym upora się samodzielnie. W efekcie szkodzi sobie i swojemu otoczeniu jeszcze bardziej. Zatraca się głębiej w uzależnieniu.
Często doprowadza do sytuacji problematycznej, która staje się przełomowym momentem w podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia antyalkoholowego. Nierzadko wpływ na tę decyzję mają najbliżsi.
Początkowa motywacja zewnętrzna pod wpływem odpowiedniej terapii może się przemienić w motywację wewnętrzną, kiedy to uzależniony w pełni świadomy swojej choroby alkoholowej sam podejmuje decyzję i wybiera dalsze leczenie z alkoholizmu.
Terapia alkoholizmu – leczenie odwykowe oraz detoks alkoholowy
Leczenie choroby alkoholowej w zaawansowanym stanie powinno rozpocząć się od odtrucia osoby uzależnionej w specjalistycznym miejscu do tego przeznaczonym, pod odpowiednią opieką medyczną. Odwyk od alkoholu w przypadku zniszczonego organizmu może trwać od kilku dni do kilku tygodni.
Terapia antyalkoholowa często wymaga detoksu alkoholowego, aby przerwać ciąg picia i jest etapem wstępnym do dalszej pracy. Nie wszystkie osoby, chcące podjąć profesjonalne leczenie z alkoholizmu, wymagają odtrucia alkoholowego, zależy to od stanu zdrowia, ilości wypijanego alkoholu oraz częstotliwości picia.
Odwyk od alkoholu – jakie są sposoby leczenia alkoholizmu?
Odwyk alkoholowy należy podjąć przede wszystkim w odpowiednim miejscu – poradni leczenia uzależnień, gabinecie psychoterapii uzależnień lub ośrodku terapii odwykowej, gdzie odbywa się profesjonalne leczenie uzależnień od alkoholu pod okiem specjalistów. Ważne jest, by trafić do miejsca cieszącego się dobrą opinią, gdzie terapia uzależnienia od alkoholu będzie odbywała się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze a sam ośrodek zatrudnia specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami do wykonywanej pracy.
Takie warunki sprzyjają rozwojowi motywacji wewnętrznej, która jest decydująca, by trzeźwienie i leczenie alkoholizmu mogło postępować w dobrym kierunku. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa ułatwiają osobie uzależnionej zwalczanie alkoholizmu.
Inne metody leczenia alkoholizmu obejmują także:
- wsparcie grup AA
- rozmaite treningi umiejętności społecznych i interpersonalnych
- ćwiczenia relaksacyjne, mindfulness i medytacja w celu lepszego zarządzania stresem
- warsztaty psychoedukacyjne
- leczenie farmakologiczne
- terapie indywidualne i grupowe
Jak leczyć alkoholizm – techniki stosowane w leczeniu alkoholików
Leczenie choroby alkoholowej odbywa się przede wszystkim poprzez psychoterapię indywidualną i grupową. Alkoholowa terapia indywidualna to praca sam na sam z terapeutą, który razem z pacjentem stara się dotrzeć do sedna problemu.
Niezwykle ważne jest nawiązanie relacji terapeutycznej, czyli dobranie pacjenta i psychoterapeuty w taki sposób, aby obie osoby doskonale się ze sobą rozumiały.
Terapie alkoholowe grupowe to wspólne leczenie nałogów, które pozwalają spojrzeć na swoją chorobę z dystansu i oczami innych uczestników grupy. To grupowa praca nad przyczynami, zachowaniami oraz sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach dnia codziennego. Uczestnicy grupy są jak zwierciadło, w którym pacjent może się przejrzeć i dostrzec to, czego wcześniej nie zauważał lub ignorował. Uzależniony otrzymuje wsparcie, ale przede wszystkim informację zwrotną na temat swojego postępowania.
Uczestnicy są jak zwierciadło, w którym możemy się przejrzeć i dostrzec to, czego wcześniej nie zauważaliśmy.
Leczenie uzależnienia od alkoholu to proces, w którym ważne jest uświadomienie osobie chorej mechanizmów rządzących jej zachowaniem oraz sposobu jej myślenia i perspektywy postrzegania rzeczywistości.
Etapy leczenia alkoholizmu
Leczenie uzależnienia alkoholowego rozpoczyna się od identyfikacji i oceny problemu. Często objawy są na tyle oczywiste, że etap ten jest pomijany. Dla osób, które nie do końca zdają sobie sprawę ze swojego uzależnienia niezbędna okazać się może wizyta u specjalisty psychoterapii uzależnień, który postawi trafną diagnozę.
Podstawowa terapia alkoholowa jest wstępem do dalszej kuracji. Etap terapii pogłębionej rozpoczyna się w momencie, gdy dana osoba zaakceptuje fakt własnego uzależnienia i przede wszystkim nauczy się radzić sobie z głodem alkoholowym.
Od siły i “głębokości” uzależnienia, ale przede wszystkim od tego, jak funkcjonuje osoba dotknięta chorobą alkoholową, zależy dalszy sposób postępowania. W szczególnych przypadkach wymagana jest detoksykacja organizmu, lecz nie obowiązuje ona wszystkich pacjentów. Żeby zredukować skutki zespołu abstynencyjnego, terapia antyalkoholowa na wniosek specjalisty zostaje rozszerzona o farmakoterapię. Dalsze leczenie choroby alkoholowej zależy przede wszystkim od tego, czy dana osoba jest w stanie odstąpić od dalszego spożywania alkoholu.
Jeśli tak, to może rozpocząć psychoterapię indywidualną w poradni leczenia odwykowego w trybie ambulatoryjnym lub w prywatnym gabinecie psychoterapii uzależnień. Jeśli samodzielne odstawienie napojów procentowych nie jest możliwe, należy rozpatrzyć detoksykację organizmu i rozpocząć stacjonarne leczenie alkoholizmu w ośrodku terapii zamkniętej. Pobyt w ośrodku to najbardziej intensywna, ale też i najskuteczniejsza terapia alkoholizmu, gdyż wymaga sporego zaangażowania i dużego wkładu pracy własnej w cały proces leczenia ze strony pacjenta.
Ile trwa terapia dla alkoholików?
Skuteczna terapia alkoholowa powinna trwać od dwóch do ośmiu tygodni. W takim przedziale pracuje się na etapie terapii podstawowej. W okresie tym pacjent uczy się odpowiednich technik radzenia sobie z głodem alkoholowym, skutecznego i trafnego identyfikowania wyzwalaczy zewnętrznych i wewnętrznych oraz rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji.
Terapia dla alkoholików – jaki jest cel?
Celem terapii alkoholowej jest nauka funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości bez alkoholu. Abstynencja i podstawowe umiejętności radzenia sobie z chorobą alkoholową, czyli z głodem i wyzwalaczami, jest podstawą do tego, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przyjąć inny styl życia – odmienny do tego, który towarzyszył pacjentowi przez cały okres postępującej choroby.
Skuteczne leczenie alkoholizmu ma za zadanie przywrócić na nowo utracone umiejętności społeczne, które w czasie aktywnego uzależnienia znikają. Kompetencje społeczne są podstawowym elementem funkcjonowania zdrowego człowieka. Wiele osób uzależnionych zauważa, że ich głównym problemem jest nie samo picie, ale nieumiejętność trzeźwego myślenia i funkcjonowania w otaczającym świecie.
Terapia uzależnienia od alkoholu – co po jej zakończeniu?
Należy pamiętać, że pobyt w ośrodku, gdzie odbywa się terapia alkoholików, nie oznacza, że leczenie alkoholowe dobiegło końca. Ośrodek dla uzależnionych od alkoholu zapewnia niezbędną wiedzę na temat problemu i mechanizmów nim rządzących. Trzeba jednak nadal nad sobą pracować. Jest to proces długotrwały i złożony. Po wyjściu z ośrodka zaleca się dalszą psychoterapię indywidualną lub grupową oraz uczestniczenie w grupach wsparcia.
Sposoby leczenia alkoholizmu – zalecenia po terapii
Po zakończonej terapii alkoholowej w stacjonarnym ośrodku leczenia alkoholizmu zaleca się kontynuowanie terapii u psychoterapeuty uzależnień. Podczas psychoterapii indywidualnej można nabyć dalsze umiejętności niezbędne do trzeźwego funkcjonowania. W początkowym etapie leczenia z alkoholizmu zaleca się ograniczenie sytuacji wyzwalających np. imprez okolicznościowych lub spotkań ze znajomymi, gdzie będzie spożywany alkohol.
Leczenie alkoholików w późniejszych etapach ogranicza się do cyklicznych spotkań z psychoterapeutą uzależnień (minimum raz w tygodniu), członkostwie w różnego rodzaju grupach wsparcia, mityngach AA w celu budowania swojej własnej sieci wsparcia, którą tworzą osoby trzeźwe i zdrowiejące. Zalecany jest też kontakt z ośrodkiem, w którym odbyła się terapia antyalkoholowa.
Metody leczenia alkoholizmu – zespół abstynencyjny
Alkoholowy zespół abstynencyjny, nazywany także alkoholowym zespołem odstawiennym, występuje u osób uzależnionych od alkoholu i pojawia się po odstawieniu alkoholu po ciągu jego spożywania. Do typowych objawów ciągu alkoholowego należą:
- drgawki i drżenie rąk,
- ból głowy,
- utrata apetytu,
- nudności,
- biegunka,
- wymioty,
- nadciśnienie tętnicze,
- bóle mięśni,
- wzmożona potliwość,
- niepokój,
- lęki i rozdrażnienie,
- problemy ze snem.
Z reguły objawy te ustępują samoistnie, jednak przy i ich znacznym nasileniu czasem wymagana jest interwencja lekarska i hospitalizacja.
Skuteczne leczenie choroby alkoholowej – czy można wyzdrowieć z alkoholizmu?
Choroba alkoholowa jest procesem złożonym i długotrwałym. Wymaga dużego zaangażowania ze strony uzależnionego i sporych nakładów pracy w proces zdrowienia i trzeźwienia. Osoba, która poddała się leczeniu, nabywa umiejętności, które pozwalają jej radzić sobie z pojawiającą się chęcią sięgnięcia po alkohol. Jednakże już zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, będzie narażona na nawrót choroby.
Aby terapia alkoholowa przyniosła efekty, należy stosować się do zaleceń psychoterapeuty uzależnień, nabyć umiejętność przezwyciężania głodów alkoholowych i nawrotów choroby, co w długiej perspektywie czasu może zaowocować brakiem powrotu do uzależnienia. Żeby nie wrócić do przyzwyczajeń poprzedzających moment podjęcia leczenie, trzeba zmienić swoje podejście do kwestii abstynencji ale przede wszystkim zmienić styl życia.
Alkoholizm — terapia w grupie AA
Istnieją różne formy pomocy – są nimi m.in. leczenie alkoholizmu farmakologiczne, jak i terapia antyalkoholowa.
Alkoholizm, o ile pacjent zdaje sobie sprawę z uzależnienia, z reguły wywołuje u chorego poczucie wstydu, dlatego ukrywa go przed światem. Wsparcie od osób dotkniętych tym samym problemem jest najcenniejszą wartością w całym procesie leczenia. Uzależniony oprócz terapii może znaleźć wsparcie w grupie Anonimowych Alkoholików, które pomoże mu w utrzymaniu stanu abstynencji.
Wspólnota Anonimowych Alkoholików jest inicjatywą, która istnieje na całym świecie, aby wspierać i zrzeszać osoby borykające się z nałogiem. Skupia się na utrzymaniu trzeźwości. Wszystkich członków obowiązuje całkowita poufność i anonimowość. Jest to wspólnota niezwiązana z żadną frakcją polityczną ani z żadną konkretną religią.
Terapia alkoholowa w AA polega na powrocie do trzeźwości, z pomocą systemu 12 kroków, które odwołują się do procesu rewizji i zmiany swoich słabości po przyznaniu się do uzależnienia. Często podkreśla się, że Bóg wymieniony w 12 krokach nie odwołuje się do żadnego wyznania, lecz stanowi symbol siły wyższej, do której osoba uzależniona się odwołuje. Dla każdego owa siła wyższa może być zupełnie czym innym i mieć znaczenie symboliczne. Tak na prawdę nie chodzi o kwestie wiary a duchowość, którą każdy pojmuje inaczej.
Mityngi to cotygodniowe spotkania członków zrzeszonych w grupie Anonimowych Alkoholików. Trzeźwienie odbywa się dzięki współpracy nowego członka z tak zwanym sponsorem, czyli alkoholikiem, który ukończył już program 12 kroków.
Sponsorzy wiedzą, z jakimi doświadczeniami i odczuciami związane jest uzależnienie od alkoholu – choć przeszli przez cały proces terapeutyczny, nadal biorą udział w spotkaniach. Głównie dlatego, że nałóg pozostaje z nimi przez całe życie. Aby poszerzać i umacniać dotychczas zdobyte umiejętności radzenia sobie z chorobą, niezbędna jest nieustanna pomoc i wsparcie w trwaniu w trzeźwości.
Grupy Anonimowych Alkoholików nie są terapią – mają na celu wsparcie w utrzymaniu abstynencji i życia w trzeźwości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesne korzystanie z pomocy terapeuty uzależnień. To on przekazuje wiedzę na temat mechanizmów i schematów leżących u podstaw uzależnienia co służy procesowi leczenia.
Jak zwalczyć alkoholizm — terapia AA to nie wszystko
Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces. Mityngi AA pomagają w terapii, ale nie mogą być jej alternatywą lub jedynym rodzajem wsparcia w całym procesie odbudowy relacji międzyludzkich i walczenia z nałogiem. Na potrzeby artykułu wyróżniliśmy 5 wskazówek, które powstały na bazie doświadczeń naszych specjalistów, pytań i problemów, z jakimi przychodzą pacjenci.
Uzależnienie jest problemem, który w opinii osoby chorej w ogóle nie istnieje lub należy do grupy chorób, z którymi można sobie poradzić, stosując „domowe” metody leczenia, co jest nieprawdą.
Alkoholizm jest chorobą, która bezsprzecznie wymaga pomocy i wsparcia specjalistów. Psychoterapeuci, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, posiadają największe zdolności perswazyjne. W procesie leczenia stosują dwie formy terapii: indywidualną lub grupową.
Metody leczenia alkoholizmu są skuteczniejsze, jeśli pacjent w pierwszej kolejności podda się odtruciu organizmu – nie jest ono obligatoryjne. Detoks, bo o nim mowa, aby mógł przebiegać bezpiecznie, musi być ściśle kontrolowany przez specjalistów.
Zakończona terapia uzależnienia od alkoholu nie sprawia, że osoba jest w pełni wolna od nałogu, a spożycie nawet minimalnej dawki alkoholu może skutkować nawrotem i popadnięciem w ciąg alkoholowy.
Takie wyzwalacze jak piwo bezalkoholowe również mogą okazać się zgubne w skutkach. Nie należy bagatelizować ich wpływu.
Alkoholik a rodzina i bliscy
Odbudowanie relacji z dziećmi niekiedy rozciąga się w czasie i bywa bardzo bolesne.
Początkowo najtrudniejsza jest niska bądź zerowa motywacja osoby pijącej do podjęcia leczenia.
Warunkiem postępów w trzeźwieniu jest przepracowanie poczucia winy i krzywd wyrządzonych sobie oraz bliskim. Niezwykle ważne dla osoby uzależnionej jest wsparcie rodziny i przyjaciół, próba porozumienia się, jak i akceptacja choroby. Integralnym elementem trzeźwienia jest wyjaśnienie wzajemnych relacji oraz podjęcie naprawy wyrządzonych krzywd. Bliscy szukają różnych argumentów i sposobów na to, aby zmotywować osobę pijącą do podjęcia leczenia.
Uzależnienie alkoholowe cechuje się silnym wpływem mechanizmów obronnych, które zniekształcają świat alkoholika. Taka osoba żyje w iluzji, nie dostrzega problemu i ucieka od przyznania się przed samym sobą i innymi, że jest uzależniona. Terapia antyalkoholowa w takiej sytuacji może być naprawdę trudna i obarczona ryzykiem niepowodzenia.
Jak odstawić alkohol – leczenie bliskiej osoby
Dobrowolne leczenie alkoholizmu należy zacząć od rozmowy. Czasem nakłonienie osoby uzależnionej do rozpoczęcia terapii jest niezwykle trudne i spotyka się z odmową, odrzuceniem i zaprzeczeniem problemu. Należy wówczas poprzez dialog i próbę dotarcia do osoby chorej nakłonić ją do spotkania z terapeutą uzależnień, który postara się przełamać opór i postawi odpowiednią diagnozę. Już samo podjęcie rozmów uzależnionego ze specjalistą jest dobrą oznaką. Co więcej, opinia terapeuty jako autorytetu w dziedzinie leczenia alkoholizmu, stanowi mocniejszy przekaz, aniżeli argumenty osób z najbliższego otoczenia.
Terapia alkoholizmu – jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?
Pomoc osobie uzależnionej warto rozpocząć od poszerzenia wiedzy na temat samej choroby alkoholowej. W tym celu należy udać się do psychoterapeuty uzależnień, gdzie zostaniemy wyposażeni w elementarną wiedzę o sposobach postępowania z osobą uzależnioną. Tę wiedzę należy uzupełnić fachową literaturą – terapeuta poinformuje, po jakie pozycje warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Ten sposób podejścia do problemu ze strony osób bliskich jest określany leczeniem alkoholizmu poprzez psychoedukację i uświadamianie.
Terapia uzależnienia od alkoholu dla osób współuzależnionych
Współuzależnienie jest problemem głębszym niż się może początkowo wydawać. Często bywa tak, że bliscy osoby uzależnionej również mają problemy z wieloma aspektami swego funkcjonowania. Cechuje ich poczucie winy i wstydu, popełniają wiele błędów i często tworzą uzależnionemu warunki do picia. Wydaje się im, że go chronią, a tymczasem nieświadomie go w tym wspierają. By to zmienić, niezbędne jest nabycie elementarnej wiedzy na temat uzależnienia od alkoholu, jak i sposobów postępowania z uzależnionym. Jak leczyć alkoholizm u osób współuzależnionych? Należy udać się do specjalisty psychoterapii uzależnień, gdzie uzyska się należyte wsparcie i elementarną wiedzę.
DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików – leczenie z alkoholizmu dzieci osób uzależnionych
Termin Dorosłe Dzieci Alkoholików wywodzi się z samopomocowych grup wsparcia działających na bazie przejętego z ruchu Anonimowych Alkoholików programu Dwunastu Kroków. Stworzono go z myślą o osobach dorastających w rodzinach dysfunkcyjnych, gdzie przynajmniej jedno z rodziców było osobą uzależnioną od alkoholu i nie wywiązywało się ze swoich podstawowych zobowiązań wobec dziecka.
W związku z tym osoby te wykształciły w sobie cechy ułatwiające im funkcjonowanie w takiej rodzinie. Cechy te przenoszone są na kolejne etapy życia aż do momentu usamodzielnienia się – niejednokrotnie stają się źródłem osobistych problemów. Grupy DDA opierają się na założeniu, że pomoc w rozwiązaniu tych problemów mogą przynieść grupy wsparcia osób, które miały podobne przeżycia i doświadczenia.
Terapia uzależnienie od alkoholu w Polsce — gdzie podjąć leczenie alkoholizmu?
Osoby, które nadużywają alkoholu, mogą zacząć leczenie bezpłatnie i bez skierowania – nawet jeżeli nie posiadają ubezpieczenia w NFZ. Chorzy mogą skorzystać z pomocy w warunkach ambulatoryjnych. Przychodnia lub poradnia alkoholowa nie wymaga skierowania, aby się do niej zgłosić.
Pomoc oferują:
- dzienne oddziały leczenia uzależnienia od alkoholu
- całodobowe ośrodki leczenia alkoholizmu
- szpitalne oddziały detoksykacyjne
Żeby terapia dla uzależnionych od alkoholu była skuteczna, powinna wynikać z motywacji wewnętrznej osoby chorej.
Leczenie choroby alkoholowej w Polsce jest dobrowolne – wyjątek stanowi sytuacja, w której sąd zobowiązuje uzależnionego podjęcia terapii.
Terapia antyalkoholowa w Ośrodku EMPATIA
Skuteczna terapia alkoholizmu ma na celu nauczyć osobę uzależnioną odnaleźć się na nowo w otaczającej ją rzeczywistości i trwać w abstynencji pomimo bodźców wewnętrznych oraz zewnętrznych zachęcających do ponownego sięgnięcia po przysłowiowy kieliszek.
Abstynencja i nabycie umiejętności radzenia sobie z chorobą alkoholową, czyli z głodem i wyzwalaczami, należą do zasadniczych elementów potrzebnych w procesie uczenia się nowego trybu życia. Poprzez stacjonarne leczenie alkoholizmu osoba uzależniona uczy się i nabywa na nowo kompetencji społecznych, które w czasie aktywnego uzależnienia zanikły.
Skontaktuj się z Ośrodkiem Terapeutycznym EMPATIA, aby odnaleźć swoją drogę do trzeźwości i odbudować relacje z najbliższymi Ci osobami. Dzięki naszemu programowi nauczysz się żyć z chorobą alkoholową i ją kontrolować. Nasi specjaliści pomogą Tobie przetrwać najtrudniejszy okres związany z uzależnieniem i krok po kroku przejść przez wszystkie etapy leczenia.
Zaufaj nam i zgłoś się po pomoc, dzwoniąc na podany numer w zakładce kontakt lub skorzystaj z formularza online. Jeśli masz wątpliwości lub szukasz wsparcia, napisz do nas niezobowiązująco. Przybliżymy Ci sposoby leczenia oraz przekażemy wszelkie niezbędne informacje. Każda osoba, która się do nas zgłosi, może liczyć na pełną dyskrecję z naszej strony.