Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, dotykających milionów ludzi na całym świecie. Jest to trwały, nawracający stan, w którym dana osoba permanentnie sięga po szkodliwe substancje lub wykonuje określone czynności. Jeśli uzależnienie pozostanie bez odpowiedniego leczenia, zwykle pogłębia się i staje się coraz cięższe, prowadząc do poważnych skutków zarówno dla zdrowia i życia pacjenta, jak i jego bliskich.
Pobyt w Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym EMPATIA jest w pełni dobrowolny. Naszą specjalnością jest psychoterapia uzależnień. Wnikliwie przeanalizujemy Twój życiorys, aby dotrzeć do sedna problemu i skutecznie z nim walczyć. Oferta skierowana jest do osób pełnoletnich.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie to nawyk, który niesie ze sobą negatywne skutki, wpływając na jakość życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Uzależnienia stanowią poważny problem zdrowotny, obejmujący zarówno zaburzenia behawioralne, jak i fizyczne.
Uzależnienie dotyczy zarówno ciągłej potrzeby przyjmowania substancji takich jak alkohol czy narkotyki, lecz może obejmować również zachowania związane z odczuwaniem wewnętrznego przymusu grania na pieniądze, robienia zakupów, uprawiania seksu, oddawania się pracy czy ciągłego korzystania z Internetu.
Dzieje się tak, ponieważ każda z tych aktywności przynosi na pewien czas ulgę, satysfakcję lub po prostu przynosi przyjemność, z której ciężko jest zrezygnować. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o uzależnieniach, ich przyczynach, skutkach i możliwych sposobach leczenia.
Jakie są objawy uzależnień?
Objawy uzależnień są przejawem takich zachowań czy działań, które jednoznacznie wskazują na nałóg. W zależności od problemu symptomy się od siebie różnią. Ogólnie jednak można je zdefiniować jako silna potrzeba zażywania substancji lub wykonywania czynności pod wewnętrznym przymusem.
Jakie są rodzaje uzależnień?
Nasze usługi są całkowicie dobrowolne. Skupiamy się na psychoterapii uzależnień, depresji oraz lęków. Podczas terapii analizujemy aspekty Twojego życia, takie jak styl życia czy środowisko, żeby dotrzeć do sedna problemu. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, zapraszamy również rodzinę i bliskich do pomocy w skierowaniu Cię na właściwą ścieżkę powrotu do zdrowego trybu życia.
Istnieje wiele różnych rodzajów uzależnień. Najbardziej powszechne to uzależnienia od substancji psychoaktywnych, do których zaliczamy:
- uzależnienie od alkoholu (alkoholizm)
- uzależnienie od narkotyków (narkomania)
- uzależnienie od nikotyny (nikotynizm)
Istnieje też szereg licznych uzależnień behawioralnych, będących zaburzeniami nawyków i popędów:
- uzależnienie od grania za pieniądze (hazard nazywany także patologicznym hazardem)
- uzależnienie od pracy (pracoholizm)
- uzależnienie od kupowania rzeczy (zakupoholizm)
- uzależnienie od zachowań seksualnych (seksoholizm lub hiperseksulaność)
- uzależnienie od leków (lekomania)
- uzależnienie od Internetu (siecioholizm)
- uzależnienie od telefonu
- uzależnienie od ćwiczeń fizycznych i modelowania sylwetki (fitoreksja)
Psychoterapia zaburzeń zw. z czynnościami behawioralnymi
Uzależnienia behawioralne takie jak hazard, zakupy, internet, gry komputerowe, seks, kredyty, to współczesne choroby. Obok uzależnień chemicznych to właśnie uzależnienia behawioralne mogą zniszczyć życie, relacje. Ucieczka w nowe uzależnienia sprawia, że choć na chwilę można doznać ulgi, zapomnienia podobnie jak przy zażywaniu różnych substancji.
Zaburzenia
depresyjno-lękowe
Zaburzenia depresyjno–lękowe bardzo często są skutkiem nadużywania alkoholu. Uzależnienie od alkoholu prowadzi bowiem do depresji oraz stanów lękowych i uzależniony nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaburzenia te wynikają z nadmiernego spożywania alkoholu. Sięga po alkohol by zmniejszyć te skutki, wydaje mu się, że alkohol przynosi ulgę w cierpieniu. Tak naprawdę jest to ucieczka od tych objawów w stan odurzenia, przyczyniając się tym samym do ich nasilenia. Uzależniony wpada w błędne koło i nie potrafi sam sobie z tym poradzić. W ośrodku leczenia uzależnień EMPATIA pomagamy wyjść z tego stanu i przerwać to błędna koło.
Psychoterapia zaburzeń zw. z substancjami psychoaktywnymi
Ten rodzaj leczenia prowadzimy w grupie oraz indywidualnie w ten właśnie sposób osoby uzależnione mogą doświadczać procesu zmiany. Preferujemy podejscie humanistyczne. Jesteśmy tutaj po to, aby pomóc przetrwać trudne momenty w życiu i zacząć od nowa
Jakie są przyczyny uzależnień?
Przyczyny uzależnień są bardzo zróżnicowane, każde z nich może mieć związek jednocześnie z kilkoma czynnikami, takimi jak: biologiczne, psychologiczne lub społeczno-kulturowe.
U wielu osób problem pojawia się w momencie interakcji ze środowiskiem, które predestynuje do uzależnień. Takie osoby stają się wówczas bardziej podatne na uzależnienia niż inne.
Przyczynami uzależnień mogą być:
- stres
- zaburzenia psychiczne
- presja społeczna
- trauma
- nieradzenie sobie z emocjami
- depresja
- problemy rodzinne
- wyzwania i trudności w życiu codziennym
- ciągłe zmiany otoczenia
- problemy finansowe
- utrata bliskiej osoby
- kryzys psychologiczny
- syndrom stresu pourazowego (PTSD)
Jakie są skutki uzależnień?
Uzależnienia mogą prowadzić do poważnych skutków:
- trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych i trudności w utrzymaniu istniejących relacji
- utraty zdolności do zaangażowania się w codzienne obowiązki i zadania
- problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, problemy z oddychaniem, zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub inne objawy somatyczne
- spadku zdolności do uczenia się i zapamiętywania informacji
- zmniejszenia produktywności w miejscu pracy
- izolowania się od rodziny i przyjaciół oraz dostosowywanie się do ogólnych norm i zasad życia społecznego
- narastania problemów finansowych i prawnych
- depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych
Brak leczenia uzależnień może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak wynika z badań, aż 80% chorych doświadcza zaburzeń nastroju, a 50% cierpi z powodu lęków i depresji (źródło: gov.pl). Co więcej, osoby uzależnione mają tendencję do przejawiania zachowań agresywnych. W skrajnych przypadkach uzależnienie może prowadzić do przedwczesnej śmierci.
Na czym polega terapia leczenia uzależnień?
Leczenie uzależnień to ciężka praca, ale może przynieść olbrzymie korzyści zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej rodziny. Prawidłowo przeprowadzona terapia zapewnia lepsze samopoczucie i samoświadomość, wskazuje realne i praktyczne strategie radzenia sobie z chorobą oraz poprawia jakość życia.
Proces leczenia może być trudny i długotrwały, ale dzięki pomocy odpowiednich specjalistów, wsparciu rodziny i odpowiedniej motywacji, możliwe jest wyjście z uzależnienia i powrót do normalnego życia.
Pamiętaj, że decyzja o skorzystaniu z leczenia leży w Twoich rękach – jest to ważny krok ku życiu wolnym od uzależnień i droga do pełni szczęścia.
Jakie są formy terapii uzależnień?
Istnieją różne formy leczenia uzależnień. Są to m.in.:
- terapia farmakologiczna – leczenie uzależnienia poprzez stosowanie leków
- terapia behawioralna – modyfikacja zachowania pacjenta, aby był on w stanie poradzić sobie z uzależnieniami
- leczenie utrwalania – zmiana myślenia i perspektywy uzależnionego na temat własnych wyborów
- terapia psychologiczna – leczenie otoczone opieką specjalisty, który pomaga w wyzbyciu się lęku i obniżeniu poziomu stresu
- zaburzenia nawykowe – leczenie polegające na eliminacji podejmowanych nawykowych działań
- terapia poznawczo-behawioralna – modyfikacja przekonań i schematów myślowych, które często prowadzą do uzależnień
- grupy wsparcia – stworzenie sieci wsparcia i wymiany doświadczeń poprzez spotkania grupowe osób i ich bliskich poruszające tematy dotyczące uzależnień
Dlaczego terapia uzależnienia w ośrodku terapeutycznym jest skuteczna?
Pobyt w ośrodku terapii stacjonarnej ma na celu przede wszystkim odizolowanie pacjenta od substancji lub zachowania. W tym okresie pacjent stabilizuje się emocjonalnie i osiąga stan równowagi psychologicznej. Dzięki odpowiedniej ilości odpoczynku organizm szybko się regeneruje. Specjaliści pomagają pacjentom odkryć, co wywołuje uzależnienie, znaleźć jego źródło, aby mogli się z nim uporać. Terapeuci zajmą się również przewartościowaniem życia pacjenta, nauczeniem go wyznaczania sobie nowych celów i wskażą techniki radzenia sobie z nałogiem. Pacjent otrzymuje ogrom wiedzy na temat uzależnienia i jest przygotowywany do dalszej pracy nad sobą, w mniejszym wymiarze godzin, już po opuszczeniu ośrodka.
Osobom poddającym się leczeniu w ośrodkach terapeutycznych często oferuje się również wsparcie ze strony innych uzależnionych, którzy przeszli długi proces kuracji. Jest to jeden ze sposobów ukazania choremu, że terapia to najskuteczniejsza forma leczenia uzależnień.
Leczenie uzależnień – dołącz do pacjentów Prywatnego Ośrodka Terapeutycznego EMPATIA
Każda osoba uzależniona ma prawo do szczęśliwego i godnego życia. To, czy skorzystasz z pomocy czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli jesteś osobą uzależnioną lub zauważyłeś u swoich najbliższych pierwsze oznaki nałogu, zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień EMPATIA.
Ośrodek uzależnień EMPATIA to ważne miejsce na mapie Polski, które wspiera pacjentów w procesie leczenia. Oferujemy pomoc chorym i uczymy ich, jak radzić sobie z nałogiem i jego przyczynami.
Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z nami. Skorzystaj z formularza online lub numeru telefonu podanego w zakładce „Kontakt”. W trosce o komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów zapewniamy im poufność.