Jakie są skuteczne strategie leczenia uzależnienia od hazardu?

09/04/2024 3 min

Uzależnienia to problem, który coraz częściej dotyka naszych bliskich lub nas samych. Między innymi trudne doświadczenia czy brak dobrych wzorców, sprawiają, że niektórym łatwo jest wpaść w nałóg. Jednym z nich jest hazard, powodujący problemy finansowe oraz konflikty w rodzinach, prowadzące do rozpadu relacji. Jak zatem poradzić sobie z hazardem?

Na czym polega uzależnienie od hazardu?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, czym dokładnie jest uzależnienie od hazardu. Podobnie jak w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych, tu również występuje zaburzenie kontroli impulsów i trudność w opanowaniu swojego zachowania. Natomiast jego podstawą nie są substancje, lecz zachowanie i płynące z niego doznania. 

Jest to zachowanie o charakterze patologicznym, w którym osoba uzależniona odczuwa przymus grania i traci kontrolę nad uczestnictwem oraz decyzjami w grze losowej. 

Mechanizm gier tego typu opiera się między innymi na momencie niepewności — chwili tuż przed wyłonieniem zwycięzcy. Właśnie to uczucie najczęściej jest powodem wytworzenia pętli dopaminowej. Dlatego udział w grze losowej, a nie pragnienie zwycięstwa, powoduje tak duży wyrzut hormonów, że po jakimś czasie człowiek uzależnia się od tego stanu.

Częstą przyczyną uzależnienia od hazardu jest motywacja do szybkiego polepszenia swojej sytuacji finansowej. Dla takich osób gra losowa nie jest sposobem rozrywki, a metodą na zarobienie sporej sumy pieniędzy. Iluzoryczna obietnica szybkiego zarobku, często jest dla osoby uzależnionej czynnikiem wyzwalającym oraz powodem kontynuowania szkodliwego zachowania. 

Przyczyny nałogu

Hazardziści częściej wywodzą się z rodzin, dla których ważne było szybkie zdobywanie dóbr materialnych, rzadziej z tych, gdzie oszczędzano i planowano wydatki. W takich rodzinach mogła być duża koncentracja na środkach finansowych – albo z powodu ich nadmiaru, albo z… ich braku. Dalej często zwraca się uwagę na trudną sytuację w domu rodzinnym, poczucie odrzucenia w dzieciństwie lub poczucie niedoceniania. 

Objawy uzależnienia od hazardu:

  • Potrzeba przymusu grania
  • Znaczne zwiększenie czasu spędzanego na grach losowych
  • Występowanie niepokoju i rozdrażnienia, przy próbach przerwania lub ograniczania gry
  • Postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności
  • Zaniedbywanie obowiązków domowych, służbowych oraz brak zaangażowania w życie rodziny

Warto również zaznaczyć, że niekiedy zachowania osoby uzależnionej wcale nie muszą przybierać wyglądu zachowań kompulsywnych lub na pierwszy rzut oka szkodliwych. Wielokrotnie zdarza się, że taka osoba jest przekonana o tym, że posiada sposób na wygranie, przechytrzenie systemu gry. 

Wyróżnia się 6 faz uzależnienia od hazardu:

  1. Faza zainteresowanie grą — najczęściej objawia się fascynacją grami
  2. Faza zwycięstw — dochodzi do zwycięstw i zdobycia korzyści, często wiąże się ze wzmocnieniem potrzeby dalszej gry oraz zwiększenia stawek, a tym samym ryzyka
  3. Faza strat — gra o wysokie stawki przynosi straty, pojawia się konieczność zaciągania pożyczek w celu spłaty długów, gracz ukrywa swoje problemy, okłamuje otoczenie
  4. Faza desperacji — oddalenie od rodziny, utrata pracy, narastające długi, często lub prawie zawsze na tym etapie uzależniony schodzi na drogę przestępstwa, pojawiają się wyrzuty sumienia, depresja
  5. Faza utraty nadziei — to moment załamania, często w tym momencie do gracza dochodzą skutki jego działań i postanawia poprosić o pomoc
  6. Faza zdrowienia — leczenie uzależnienia od hazardu, przy użyciu pomocy specjalistycznej

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

W przypadku leczenia uzależnienia od hazardu kluczowym jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a także określenie, czy nie występują przy tym inne choroby — przymus grania, wiara w zwycięstwo, i ciągłe porażki, mogą prowadzić np. do depresji. Kluczowym aspektem jest przygotowanie konkretnego planu powrotu do zdrowia i wyjścia z zaburzenia.

Następnym krokiem jest wsparcie osoby uzależnionej w poczuciu bezpieczeństwa, przede wszystkim finansowego. Po czym następuje proces uświadamiania zależności i mechanizmów, które występują w tym szczególnym rodzaju uzależnienia. Taką terapię warto przebyć w ośrodku uzależnień, gdzie zapewniona jest pomoc oraz odpowiednia intensyfikacja odziaływań terapeutycznych,. 

Strategie leczenia hazardu

Celem leczenia w ośrodku jest wykształcenie u pacjenta odpowiednich mechanizmów, które będą kontrolować popędy za pomocą głosu rozsądku, a także konfrontowanie myśli z popędami. Osoba wyleczona będzie świadoma, jak działają gry hazardowe oraz znajdzie uzasadnienie, dlaczego nie warto znów brać w nich udziału. 

W dalszym ciągu praca polega również na rozpoznawaniu emocji i radzeniu sobie z nimi. Kontrola nad własnymi zachowaniami zaczyna się od powściągania popędów oraz rozumienia, dlaczego warto je kontrolować. 

Skuteczne metody terapii hazardu opierają również na wsparciu po zakończonym pobycie w ośrodku. Kontynuacja jest niezbędna, gdyż powrót do codziennego środowiska może czasem prowadzić do powrotu uzależnienia. Dlatego dalsza praca w procesie terapii jest nieodzowna, by nauczyć się skutecznie opierać pokusom powrotu do dawnych nawyków. 

Jak wyjść z uzależnienia od hazardu?

Wiemy, że w pracy nad uzależnieniem niezbędna jest obecność specjalisty i prawidłowa diagnoza. Dlatego w ośrodku EMPATIA zadbaliśmy o to, by bardzo dokładnie pochylić się nad problemem i sytuacją życiową osoby uzależniającej, gdyż przyczyny nałogu mogą być znacznie bardziej skomplikowane. Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami metod terapii uzależnienia od hazardu, skontaktuj się z nami i zacznij proces uwalniania od nałogu już dziś!

Dane
kontaktowe

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Empatia

Lokalizacja
Lawendowa 6, 09-400 Maszewo

Rejestracja, zapytania
(+48) 531 425 057

E-mail
kontakt@osrodekempatia.pl

NIP: 5243014944

REGON: 529398970

Zobacz mapę dojazdu

    Skorzystaj z
    formularza kontaktowego