Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która wymaga profesjonalnego leczenia. Leczenie odwykowe alkoholizmu może być trudne, ale dzięki odpowiedniemu podejściu specjalistów i wypracowanej motywacji pacjent może sprostać temu wyzwaniu i osiągnąć swoje cele. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień EMPATIA jest miejscem, w którym możesz wykonać swój pierwszy krok ku nowemu i lepszemu życiu.
Jeśli problem alkoholizmu dotyczy właśnie Ciebie lub osób Ci najbliższych, skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza online, lub dzwoniąc pod podany na stronie internetowej numer telefonu.
Czym jest odwyk alkoholowy?
Odwyk alkoholowy to program terapeutyczny przeznaczony dla osób uzależnionych od alkoholu. Jego głównym celem jest pomoc pacjentowi w radzeniu sobie z problemem. Jest to możliwe dzięki:
- uzmysłowieniu osobie uzależnionej, gdzie leży źródło problemu
- całkowitej rezygnacji z picia napojów alkoholowych
- przewartościowania życia i priorytetów
- nabyciu przez pacjenta umiejętności radzenia sobie z problemami w codziennym życiu
- praktycznym radom, jak odbudować relacje z rodziną, przyjaciółmi i otoczeniem
- wskazaniu metod radzenia sobie z nałogiem po zakończeniu odwyku
Uzależnienie od alkoholu jest poważnym i wieloaspektowym problemem, który dotyka tysiące ludzi i wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Osoba uzależniona od alkoholu to osoba, która nie może zrezygnować z picia, co często negatywnie wpływa na relacje i zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych.
Dlaczego osoby uzależnione od alkoholu decydują się na terapię odwykową?
Osobami, które decydują się na terapię odwykową, mogą kierować różne powody. Najczęściej pacjenci trafiają do ośrodków za namową bliskich (rodziny i przyjaciół), z przyczyn zdrowotnych i zaleceń lekarskich, znacznego pogorszenia się jakości życia oraz zaniedbywania życia czy to rodzinnego, czy też zawodowego.
Niemniej głównym powodem decyzji jest oczywiście sam nałóg. Najczęstszymi przyczynami alkoholizmu są:
- konflikty rodzinne i napięte stosunki międzyludzkie
- chęć ucieczki od problemów lub trudnych sytuacji
- silna potrzeba zapomnienia o własnych problemach i przygnębieniu
- utrata bliskich osób
- zaburzenia osobowości, jak lęk, depresja lub inne zaburzenia
- społeczne presje i doświadczanie braku akceptacji
- niska samoocena i brak poczucia własnej wartości
- łatwy dostęp do alkoholu
Jakie są rodzaje terapii odwykowej?
Odwyk alkoholowy obejmuje m.in.:
- terapię indywidualną
- terapię grupową
- hospitalizację
- leczenie farmakologiczne
Terapia ta może przebiegać w trybie ambulatoryjnym (tzw. dochodzącym) lub stacjonarnym (potocznie określnym zamkniętym).
Każdy rodzaj terapii charakteryzuje się stosowaniem innych metod w walce z alkoholizmem, lecz wszystkie zmierzają do:
- poprawy jakości życia pacjenta
- zmniejszenia lub zerwania zależności psychologicznej i fizycznej od alkoholu
- zwiększania samoświadomości
Jak wygląda odwyk alkoholowy?
Odwyk alkoholowy można sprowadzić do 6 faz leczenia. Są to:
- Rozpoczęcie procesu odwykowego – pierwszym etapem jest decyzja o podjęciu leczenia i przygotowywanie się do niego, gdzie ważnym elementem jest przyjęcie pomocy od specjalistów.
- Faza wstępna – jej celem jest dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
- Faza aktywna – tu leczenie obejmuje terapię indywidualną lub grupową przy udziale specjalisty psychoterapii uzależnień.
- Faza dalsza – pomaga w szybszym powrocie do normalnego funkcjonowania i wyjścia z nałogu.
- Faza ostatnia – ma na celu stworzenie ciągłości terapii i jednoczesną aktywizację społeczną oraz zawodową.
- Wyjście z fazy leczenia i trwałe uwolnienie się od nałogu – dla wielu osób jest to najtrudniejszy etap, jednak należy go traktować jako wyzwanie i klucz do zmiany swojego życia.
Ważnym elementem każdej fazy jest wsparcie ze strony terapeutów, którzy pomogą pacjentowi w wyznaczeniu celów i uczą technik radzenia sobie z relacjami społecznymi i emocjami, które mogą prowadzić do spożywania alkoholu.
Jaki jest zasadniczy cel terapii odwykowej?
Celem odwyku alkoholowego jest nie tylko zachowanie abstynencji, ale także zmiana zachowań, które doprowadziły do nałogu. Ważne, aby pamiętać, że odwyk alkoholowy nie kończy się wraz z opuszczeniem ośrodka. W trakcie trwania terapii ośrodek leczenia uzależnień EMPATIA wskaże kroki, które pomogą Ci utrzymać trzeźwość po zakończeniu kuracji.
Korzyści płynące z odwyku alkoholowego
Korzyści z odwyku alkoholowego są znaczące i widoczne gołym okiem. Osoby po odwyku często cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Ich jakość życia również się poprawia, co przekłada się bezpośrednio na karierę zawodową i relacje rodzinne.
Bardzo ważny jest też wzrost samoświadomości i wiary w siebie, co jest niezbędne do odzyskania pełnej kontroli nad własnym życiem.
Główne korzyści odwyku alkoholowego:
- poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego
- utrata wszelkich objawów fizycznych
- poprawa relacji międzyludzkich
Odwyk alkoholowy w Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym EMPATIA
Odwyk alkoholowy to trudny, lecz konieczny proces, na końcu którego pacjent odzyskuje kontrolę nad swoim życiem, zdrowie i odbudowuje zniszczone przez nałóg relacje z bliskimi.
U nas nie ma alkoholików, są ludzie, których problemy i zderzenie z rzeczywistością pchnęły w kierunku nałogu. Ośrodek odwykowy EMPATIA oferuje profesjonalną i skuteczną pomoc oraz opiekę lekarzy, terapeutów i zespołu wsparcia. Przygotujemy specjalnie dopasowaną terapię, która przybliży Cię do osiągnięcia trwałej abstynencji. Jesteśmy pewni, że z naszą wszechstronną opieką będziesz w stanie uporać się ze swoimi problemami.
Zapewniamy ciepłą i przyjazną atmosferę. Oferujemy program terapii grupowej oraz indywidualnej, by pomóc Ci w trudnym procesie wychodzenia z nałogu. Nasza wykwalifikowana kadra gwarantuje innowacyjne i efektywne metody leczenia, abyś mógł zmienić swoje życie i odzyskać nad nim kontrolę.
Jak dostać się na odwyk alkoholowy? Skontaktuj się z nami, wybierając dogodną dla siebie formę. Wszelkie dane znajdziesz w zakładce „Kontakt”. Wszystkim osobom szukającym u nas pomocy oraz pacjentom, w trosce o ich prywatność i bezpieczeństwo, gwarantujemy poufność, gdyż jako ośrodek prywatny nie jesteśmy zobowiązani do prowadzenia dokumentacji medycznej.